...
بهترین فیزیوتراپیست

یک فیزیوتراپیست خوب چه مهارت ها و تخصصی باید داشته باشد؟

۱۴۰۲-۰۸-۳۰ ۰ نظرات
همه ما تا به حال کلمه فیزیوتراپی را شنیده ایم، اما فیزیوتراپی به چه معناست؟
در چه مواقعی یک فرد به خدمات فیزیوتراپی نیاز پیدا می کند؟
چگونه یک فیزیوتراپ خوب را از بد تشخیص دهیم؟
بهترین فیزیوتراپیست ها را چگونه بشناسیم؟
اگر بدنبال پاسخ این سؤالات هستید با پزشکان سلامت همراه باشید.
برای راحتی کار شما عزیزان ما مجموعه ای از برترین فیزیوتراپیستهای کل کشور را در مجله پزشکان سلامت به شما معرفی نموده ایم که شاید بتواند در انتخاب شما نقشی مناسب داشته باشید.
هدف از شغل فیزیوتراپ:
کلمه ی فیزیوتراپی متشکل از دو بخش می باشد. فیزیو به معنای عوامل فیزیکی و تراپی به معنای درمان می باشد. فیزیوتراپی در واقع همان طب فیزیکی می باشد و بر خلاف رشته های دیگر علم طب که از داروها و مواد شیمیایی برای درمان بیماران استفاده می کند، فیزیوتراپی با استفاده از یک سری دستگاه ها و پدیده های فیزیکی درمان را انجام می دهد. این شغل جهت کمک به بیمارانی که بر اثر حادثه تصادف کرده اند و یا زمین خورده اند و یا در اثر سبک زندگی و شدت کار استخوان بندی های بدنشان دچار تغییر شکل گردیده است و آسیب دیده است بسیار کارساز و مفید می باشد. اگر نمی‌خواهید که جراحی کنید می‌توانید سری به مطب های فیزیوتراپی بزنید تا بتوانید از عوارض جراحی جلوگیری کرده تا هرچه سریع تر روند درمانی را طی کنید. البته برخی پزشکان پس از برخی عمل های خاص مراجعه به فیزیوتراپی را به بیماران خود پیشنهاد می دهند و بایستی وظایف شغل فیزیوتراپ به خوبی انجام شود.
وظایف فیزیوتراپیست چیست؟
صحبت با بیماران در مورد دردها و مشکلات آنها به صورت دقیق
تفسیر برخی آزمایشات مانند آزمایش خون و رادیولوژی
توجه به تشخیص های پزشکان در مورد بیمار و همکاری با آنها
تهیه یک برنامه درمان برای بیماران متناسب با وضعیت روحی و جسمی آنها
استفاده از دستگاه های مختلف فیزیوتراپی در درمان بیماران
انجام اعمال فیزیوتراپی مانند لیزر ، ماساژ، گرما دادن و … برای بیماران
دادن مشاوره به بیماران در خصوص سبک زندگی، رژیم غذایی و یا انجام ورزش های خاص
دادن آموزش های لازم به بیماران و خانواده های آنها در جهت رفع بیماری
ارزیابی روند پیشرفت و بهبود بیمار
تهیه گزارش درمان در انتهای جلسات فیزیوتراپی برای ارائه به پزشک بیمار
سه روش اصلی درمان فیزیوتراپی:
۱.تمرین‌درمانی: فیزیوتراپیست به وسیله تجویز؛ انجام و آموزش ورزش‌های درمانی خاص، ماساژ، ورزش در آب (آب‌درمانی)، اقدام به درمان بیمار یا افزایش سطح سلامت می‌کند.
۲.الکتروتراپی: درمان به وسیله دستگاه‌های ویژه انجام می‌شود. این دستگاه‌ها معمولاً امواج خاصی را (امواج مایکروویو؛ امواج کوتاه رایویی؛ امواج مافوق صوت؛ امواج الکتریکی) که همگی توسط دستگاه به شکل خاصی تولید می‌شوند و تغییر می‌یابند (مُدوله می‌شوند).
۳.مهارت‌های درمان با دست
آیا فیزیوتراپی درد دارد؟
یکی از اهداف اولیه‌ی بسیاری از بیماران، آسوده شدن از درد است. متخصصین فیزیوتراپی تمرینات مناسبی را به بیمار ارائه می‌دهند که نه تنها درد را تسکین می‌دهد بلکه دامنه‌ی حرکت، قدرت و استقامت بدن را بازیابی می‌کند. در برخی از موارد، تکنیک‌های فیزیوتراپی دردناک هستند. برای مثال، بازیابی دامنه‌‌ی حرکتی زانو بعد از عمل جراحی تعویض مفصل و یا بازیابی دامنه‌ی حرکتی شانه بعد از عمل جراحی شانه، ممکن است دردناک باشد. فیزیوتراپیست انواعی از تکنیک‌ها را ارائه می‌دهد تا به بیمار کمک کند که تا جایی که ممکن است به اهداف درمانی خود نایل آید. خیلی مهم است که اطلاعات مربوط به شدت درد، تعداد دفعاتی که درد بروز پیدا می‌کند و طول مدت استمرار درد را با فیزیوتراپیست‌تان در میان بگذارید. بدون این اطلاعات، برای متخصص فیزیوتراپی سخت است که برای شما یک برنامه‌ی درمانی تنظیم کند.
آیا در جلسات فیزیوتراپی ماساژ هم دریافت می‌شود؟
ماساژ ممکن است بخشی از درمان شما باشد. ماساژ معمولا به سه دلیل انجام می‌شود: تسهیل بازگشت خون سیاهرگی از ناحیه‌ی متورم به قلب، ریلکسیشن ماهیچه‌های سفت شده، تسکین درد. بر خلاف تصور عمومی ماساژ، گردش خون را افزایش نمی‌دهد.
فیزیوتراپیست‌ها چه تخصص‌هایی دارند؟
فیزیوتراپی ارتوپدیک: متداول‌ترین نوع تخصص فیزیوتراپی، فیزیوتراپی ارتوپدیک باشد. درمان بیمارانی که عمل جراحی داشته‌اند، بیماران مبتلا به ورم مفاصل، التهاب تاندون یا التهاب مزمن تاندون، کشیدگی و پارگی رباط، کشیدگی یا پارگی تاندون یا ماهیچه، کمر درد یا گردن درد، مشکلات زانو ولگن، بیماری‌های شانه، آرنج و مچ دست و بیمارانی که بعد از ترمیم شکستگی احتیاج به بازتوانی دارند.
منوال تراپی: منوال تراپی، گونه‌ای از تکنیک‌های درمان با دست را که برای اختلالات حرکتی به کار می‌روند را توصیف می‌کند.
فیزیوتراپی سالمندان: در این تخصص حفظ تعادل بدن و پیشگیری نمودن از افتادن از اهمیت بالایی برخوردار است.
توانبخشی ورزشی: تخصص در کمک نمودن به بهبود یافتن بعد از آسیب‌دیدگی یا عمل جراحی.
بدنسازی و تندرستی: مشاوره و درمان در رابطه با برنامه‌های تندرستی و نیازمندی در زمینه‌ی بدنسازی مانند اضافه وزن ، پوکی استخوان، دیابت و …
درمان دست
سلامت زنان: تخصص در زمینه‌ی مشکلات زنان نظیر مشکلات بارداری، دردهای لگنی، بی‌اختیاری ادرار یا مدفوع.
توانبخشی صنعتی: کمک به آسیب دیدگان در حین کار.
فیزیوتراپی کودکان: کمک به کودکانی که به بیماران فلج مغزی، اختلالات رشدی، دستگاه عصبی، و مشکلات ارتوپدیک.
فیزیوتراپی با آب: در این نوع فیزیوتراپی، خاصیت شناور ماندن روی آب، تلاطم، فشار هیدرواستاتیک و ویژگی‌های گرمایی آب می‌تواند به توانبخشی بیماران کمک کند.
توانبخشی قلبی و ریوی: کار با بیماران دچار حمله‌ی قلبی، عمل‌های بایپس یا آنژیوپلاستی. و یا بیماران با مشکلات تنفسی، آمفیزوم (جمع شدن هوا در بافت‌های بدن) یا سایر اختلالات مرتبط با قلب یا ریه.
توانبخشی صدمات ناشی از وارد آمدن ضربه به مغز، آسیب‌های نخاع و دستگاه عصبی: آموزش‌های عملکردی شامل آموزش راه رفتن، آموزش طرز استفاده از ویلچر، آموزش نشستن یا برخاستن از روی تخت و …
توانبخشی تعادل، گیجی و سرگیجه.
توانبخشی افراد دارای قطع عضو
مراقبت از زخم.
فیزیوتراپی بالینی الکتروفیزیولوژیکال: در این نوع فیزیوتراپی، تست‌های الکترو نورو فیزیولوژی نظیر بررسی هدایت عصبی و الکترومیوگرافی انجام می‌شود.
توانبخشی بیماری لنف ادم
پیشگیری و توانبخشی پوکی استخوان.
۷نکته در مورد فیزیوتراپی
۱.طول هر جلسه درمانی معمولا ۳۰ تا ۶۰ دقیقه است.
۲.اینکه به چند جلسه فیزیوتراپی نیاز دارید، از یک بیمار به بیمار دیگر کاملا فرق می‌کند.
۳.این موضوع به تشخیص نوع بیماری شما، شدت آسیب و صدمه، سوابق پزشکی‌تان و موارد دیگری بستگی دارد.
۴.فرآیند مراقبت می‌بایست شامل انواعی از تکنیک‌ها باشد. این تکنیک‌ها ممکن است عبارت باشند از تکنیک‌های عملی، کار روی بافت‌های نرم، تمرینات درمانی و در برخی از موارد گرما، سرما، تحریک الکتریکی و آلتراسوند.
۵.چک کنید که کلینیک انتخابی شما آیا دارای بخش یا خدماتی هست که بتواند بیماری شما را درمان کند.
۶.کلینیکی که انتخاب می‌نمایید آیا با بیمه‌ی شما قرارداد دارد یا اگر قرار داد ندارند قصد دارند شما را پذیرش کنند.
مکان کلینیک باید به شما نزدیک باشد.
۷.از آن جایی که نشستن در ماشین و رانندگی کردن اغلب اوقات مشکلات ارتوپدیک را بدتر می‌کند لذا اگر برای رسیدن به کلینیک فیزیوتراپی که انتخاب کرده‌اید لازم است مسافت طولانی را رانندگی کنید حتما باید دلیل قانع کننده‌ای داشته باشید.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.